1399-06-11 12:05
 گزارش رئیس کمیته کاتا از رقم زدن اولین ها در تاریخ این رشته در سال 98

رئیس کمیته کاتا در گفتگو با روابط عمومی فدراسیون جودو، درخصوص عملکرد این کمیته در سال 98 بیان کرد: ‌من اولیل سال 98 از سوی رئیس فدراسیون جودو به عنوان رئیس کمیته کاتا منصوب شدم و از آنجا که فعالیت های این کمیته ارتباط تنگاتنگی با تیم ملی دارد ، همزمان سمت سرمربیگری تیم ملی را نیز بر عهده گرفتم، من معتقدم همیشه در کارها خرد جمعی بهتر از تصمیمات انفرادی است، به همین دلیل اولین اقدامی که بعد از انتصاب انجام دادم این بود که 8 نفر از آقایان را به عنوان اعضای کمیسیون تخصصی کاتا انتخاب کردیم.

وی افزود: کمیسیون تخصصی کاتا قبل از برگزاری رقابت های قهرمانی کشور، بارها تشکیل جلسه داد و شیوه انتخاب ملی پوشان را تدوین کردیم ، این معیار گزینش و دعوت به اردوها به تصویب محمد بلوطی، مدیر سازمان تیم های ملی فدراسیون جودو رسید و در مسابقات کشوری اجرا  گردید.

زند به ابتکار کمیته کاتا در رقابت های قهرمانی کشور اشاره کرد و در این باره توضیح داد: در مسابقات قهرمانی کشور که خرداد ماه در اصفهان برگزار شد، برای اولین بار رقابت های رده های سنی و جوانان و بزرگسالان به صورت همزمان برگزار شدند ، هدفمان این بود که کاتاروهای جوان انگیزه بالاتری پیدا کنند و شانس کسب مدال و دعوت به اردوی تیم ملی را به آنها دادیم.

وی افزود: ما در سال 98 ، در مجموع چهار مرحله اردوی تیم ملی برگزارکردیم که یک مرحله در قم و سه مرحله دیگر به میزبانی تهران برگزار شد و در نهایت تیم ایران به یازدهمین دوره رقابت های جهانی کره جنوبی اعزام شد، در رقابت های جهانی 2019 اتفاق بدی که افتاد این بود که مسابقات سهمیه بندی شدند و ما طبق سهمیه آسیا فقط اجازه داشتیم دو کاتا را اعزام کنیم . بعد از بررسی های دقیقی که انجام دادیم و تیم ها را براساس عملکردشان از سال 1389 بررسی کردیم ، به این نتیجه رسیدیم که تیم های گوشین جوتسو (متشکل از آقایان سالاری و صحرایی از استان قم) و کیمه نوکاتا ( آقایان بردی و روح الله زاده از استان مازندران ) در رقابت های قهرمانی جهان به میدان بروند.

سرمربی تیم ملی کاتا درخصوص نتایج کسب شده در رقابت های قهرمانی جهان گفت: در این پیکارها تیم کیمه نوکاتا ایران موفق شد به مدال برنز دست یابد و تیم گوشین جوتسو مقام چهارم را کسب کردند. اتفاقی که برای اولین بار در این رقابت ها رخ داد حضور آرش میراسماعیلی رئیس فدراسیون جودو در سالن برگزاری مسابقات بود که پیش از او هیچ کدام از روسای فدراسیون های جودو مسابقات جهانی کاتا را از نزدیک نظاره نکرده بودند. میراسماعیلی شاهد رقابت تنگاتنگ 34 کشور شرکت کننده در رقابت ها بود و سختی کار ما را از نزدیک دید.

رئیس کمیته کاتا ، فعالیت های این کمیته در بخش آموزش را اینطور شرح داد:  در سال 98، کمیته کاتا بیش از گذشته به بخش بانوان توجه و اهمیت نشان داد ما اولین دوره بازآموزی کاتا بانوان را با حضور 63 کاتارو  و دومین دوره بازآموزی را با حضور 93 ورزشکار برگزار کردیم همچنین استاژ بازآموزی 5 کاتا برای آقایان با حضور بیش از 100 نفر در اردیبهشت ماه برگزار گردید.

وی به تهیه فیلم های آموزشی کاتا برای نخستین بار هم اشاره کرد: اتفاق مهمی که در سال 98 افتاد این بود که من برای اولین بار توانستم فیلمهای آموزشی کاتا را تهیه کنم، که فیلمبرداری هر 5 کاتا به اتمام رسیده است، ما دو فیلم آموزشی کیمه نوکاتا و جونوکاتا را تدوین کرده ایم و در دسترس علاقه مندان قرار گرفته است و بقیه کاتا ها هم آماده خواهد شد، این فیلم ها یک کار نهادینه است  و تولید محتوایی است که می توانم با قدرت بگویم که سالهای سال دست به دست خواهد گشت و در اختیار علاقه مندان قرار خواهد گرفت چرا که قوانین کاتا تغییر نمی کند.

زند اضافه کرد: پیش از این تنها در ژاپن این فیلم آموزشی تهیه شد که در آن از پیشکسوتانی استفاده شده بود که پا به سن گذاشته بودند و چابکی لازم را نداشتند ، ضمن اینکه این فیلم ها به زبان لاتین است ، اما ما از قهرمانان مدال آور و جوان استفاده کردیم، به زبان فارسی تمام نکات گفته شده و با چند دوربین فیلمبرداری از چند زاویه فیلمبرداری شده است که یک کار ارزشمند است و بازخورد خوبی هم داشته ، ما در مسابقات جهانی نمونه هایی از فیلم های آموزشی مان را به اروپایی و آسیایی ها نیز اهدا کردیم .

رئیس کمیته کاتا در مورد دیگر اقدامات این کمیته گفت: به درخواست کمیته مربیان و آزمون فدراسیون جودو، فهرستی از قهرمانان، داوران ، کسانی که بیان و تبحر کافی برای آموزش داشتند را در هر استان آماده کردیم و در اختیار کمیته های مربیان و آزمون قرار دادیم تا در دوره های آموزشی استانها به کار گرفته شود.

وی در بخش دیگری از صحبت هایش بیان کرد: برگزاری لیگ کاتا، یکی از پیشنهادات ما به رئیس فدراسیون جودو بود که با استقبال از سوی ایشان هم مواجه شد در سال 98 چون تیم ها بسته شده بودند فرصت کافی برای برگزاری لیگ کاتا به صورت همزمان نبود اما سعیمان بر این است که در سال جدید حتما لیگ کاتا را در کنار لیگ جودو برگزار کنیم.

رئیس کمیته کاتا اذعان داشت: برنامه هایی که در مورد آنها صحبت کردم ، اقداماتی بود که تا آذر ماه 98 انجام شد بعد از آن متاسفانه به خاطر شیوع ویروس کرونا برنامه هایمان اجرایی نشد که از جمله آنها می توانم به برگزاری اولین دوره مربیگری کاتا منوکاتا ، سومین تا پنجمین دوره بازآموزی بانوان رقابت های قهرمانی کشور بانوان اشاره کنم.