اخبار استان ها  - استان خراسان شمالی

1393-04-03 07:28
انصراف موسسه ميزان از حمايت تيم جودوي خراسان شمالي در ليگ برتر

موسسه مالي و اعتباري ميزان پس از دو سال حمايت مالي از جودوي خراسان شمالي و كسب افتخارات متعدد، سرانجام عطاي حمايت از جودو را به لقايش بخشيد، انصرافي كه در سايه عدم حمايت و پشتيباني مسئولان خراسان شمالي ضربه بزرگي به ورزش نخست اين استان وارد مي كند

 

به گزارش روابط عمومی هیئت جودو استان خراسان شمالی و به نقل از خبرنگار خبرگزاری مهر، ورزش خراسان خصوصا شمال خراسان را به چوخه مي شناسند، نوعي از كشتي كه ريشه در سنت ها و تاريخ اين كهن بوم و بر دارد و در اين منطقه نيز طرفداران بي شماري آن را دنبال مي كنند. جودو يكي از نزديك ترين رشته هاي ورزشي به كشتي با چوخه است و به همين دليل نيز خراسان شمالي در سال هاي اخير همواره يكي از قطب هاي پرورش جودوكار در كشور بوده؛ به گونه اي كه بسياري از ورزشكاراني كه چوخه كار بوده اند با حضور در رقابت هاي جودو و استفاده از فنون چوخه، در اين رشته ورزشي به قهرماني رسيده اند.

 

اگر چه در سال هاي گذشته تيم جودوي خراسان شمالي همواره از ناحيه مشكلات مالي و عدم حمايت مناسب متضرر مي شد اما در سال 90 بود كه با ورود موسسه مالي و اعتباري ميزان به عرصه حمايت از اين رشته ورزشي در خراسان شمالي، اميدها دوباره زنده شد، جودوكاران جودوكي هاي خود را بار ديگر پوشيدند و به روي تاتامي رفتند.

 

باشگاه فرهنگي ورزشي ميزان و موسسه مالي اعتباري ميزان در طول دو سال فعالیت درخشان در زمینه رشد و تعالی و افزایش دانش و مهارت جودو خراسان شمالي منشاء خدمات ارزنده اي بود و تمامي ملي پوشان جودوي استان كه 10 نفر در رده هاي مختلف تيم ملي بودند را تحت حمايت خود قرار داده بود. در اين مدت هيئت جودو و كوراش خراسان شمالي با حمايتهاي فراوان موسسه مالي و اعتباري ميزان به افتخارات فراواني دست پيدا كرد.

 

مشاركت در اعزام تيم ملي كوراش به مسابقات جهاني تركيه در سال 92 و كسب مقام سوم جهان، مشاركت در اعزام تيم خراسان شمالي به مسابقات بين المللي تاجيكستان در سال 92، مشاركت در اعزام تيم خراسان شمالي به مسابقات بين المللي نوجوانان باكو آذربايج در سال 92، حمايت كامل مالي و قهرماني در ليگ برتر بزرگسالان جودو باشگاههاي كشور در سال 91، حمايت كامل مالي و نايب قهرماني در ليگ برتر بزرگسالان جودو باشگاههاي كشور در سال 92، حمايت كامل مالي و قهرماني در ليگ نونهالان جودو باشگاههاي كشور در سال 92 و حمايت كامل مالي و كسب مقام سوم در ليگ آينده سازان جودو باشگاههاي كشور در سال 92 بخشي از حمايت هاي اين موسسه و مقام هاي كسب شده جودوي خراسان شمالي در دو سال گذشته محسوب مي شوند.

 

كنار رفتن موسسه ميزان از حمايت ورزش اول خراسان شمالي اما موسسه مالي و اعتباري ميزان سرانجام پس از گذشت دو سال حمايت بي دريغ از ورزش جودو خراسان شمالي؛ در هفته گذشته و در آستانه برگزاري ليگ هاي سراسري كشور، طي نامه اي به فدارسيون جودو انصراف خود از حمايت تمامي تيم هاي جودو حاضر در ليگ هاي نونهالان، نوجوانان و جوانان كشور را اعلام كرد.

 

كورش خسرويار، مدير فني تيم ميزان و رئيس هيئت جودو و كوراش خراسان شمالي در خصوص دلايل اين اتفاق در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار كرد: موسسه مالي و اعتباري ميزان از دو سال قبل تمامي رقابتهاي كشوري و ليگ هاي كشوري خراسان شمالي در رشته جودو را تحت پوشش خود قرار داد، اين در حالي بود كه بودجه دريافتي هيئت در دو سال گذشته كمتر از 200 هزار تومان بود. وي اضافه كرد: در عين حال در سال اول حضور در ليگ برتر باشگاههاي كشور موفق شديم در ميان شگفتي همگان و با نيروهاي بومي خود به مقام قهرماني دست پيدا كنيم كه در همين راستا جشني براي قهرماني و تشكر و قدرداني از ورزشكاران و كادر فني و به خصوص مسئولين موسسه ميزان در بجنورد برپا شد اما استاندار وقت و مديران استاني علي رغم دعوت قبلي و رايزني ها در آن حضور پيدا نكردند.

 

خسرويار اظهار داشت: مديران اين موسسه علي رغم بي اعتنايي مسولين استاني در سال بعد علاوه بر حمايت از تيم بزرگسالان، تيمهاي نونهالان و نوجوانان را نيز تحت پوشش قرار دادند و در اعزام هاي برون مرزي هم هيئت جودو خراسان شمالي را تنها نگذاشتند كه ماحصل آن قهرماني در ليگ نونهالان و مقام سوم ليگ آينده سازان و نايب قهرماني در ليگ برتر باشگاههاي جودو كشور بود. به گفته وي پيرو اين نتايج درخشان؛ مكاتبات فراواني با استاندار بومي خراسان شمالي براي برپايي جلسه مشترك با ورزشكاران و كادر فني و تقدير از مسؤولان موسسه ميزان انجام شد اما تمامي اين تلاش ها بي نتيجه ماند.

 

خسرويار افزود: اين واقعيت كه ورزش استان مظلوم واقع شده همچنان تداوم دارد و صد البته بخش خصوصي كه در اين راستا جور دولت را به دوش مي كشد و بدون چشم داشت حامي پرافتخارترين ورزش استان است، نبايد شاهد اين بي مهري و سوء مديريت مديران بومي استان ما قرار مي گرفت. وي در پاسخ به اين سوال كه آيا اقداماتي جهت مجاب سازي و ادامه همكاري اين موسسه با هيئت جودوي استان از سوي مسئولين يا نهادهايي صورت گرفته است يا خير؟، عنوان كرد: طي جلسه اي مشترك با مدير كل ورزش و جوانان خراسان شمالي مسئله عنوان و وي نيز طي نامه اي به باشگاه فوق لزوم ادامه حمايت را خواستار شد؛ اما تمامي مكاتبات با استاندار خراسان شمالي به عنوان نماينده عالي دولت در استان و رئيس شوراي ورزش استان در اين خصوص بي نتيجه و بي جواب ماند و انتظار جامعه ورزش استان از استاندار بومي برآورده نشد.

 

خسرويار گفت: ضمن اين كه مكاتبات در اين زمينه با نمايندگان استان در مجلس شوراي اسلامي نيز بدون هيچ اقدام خاصي مسكوت ماند.

 

وي اظهار داشت: اما با وجود اين كم لطفي ها، اقدامات جدي از سوي ميرعلم سيدي، قائم مقام دادگستري خراسان شمالي كه از اعضاي هيئت رئيسه جودوي استان نيز هست و نيز محمدعلي رستگار، رئيس فدراسيون جودو و كوراش كشور در حال انجام است كه اميدواريم تلاش اين عزيزان به ثمر بنشيند. مسؤولان جودوي خراسان شمالي را دريابند رضا مهنان، سرمربي تيم جودوي خراسان شمالي نيز از نگاه هاي سرد مسئولان استان به اين ورزش گلايه دارد،

 

او در گفتگو با خبرنگار مهر مي گويد: فروردين ماه سال جاري قرار بود مراسم تجليلي از تيم‌هاي موفق ميزان كه در رشته‌هاي مختلف فعاليت مي‌كنند برگزار ‌شود و در اين مراسم با مسوولان ميزان صحبت‌هاي نهايي را انجام ‌دهيم تا تكليف حضور ما در ليگ برتر مشخص شود اما عدم استقبال مسئولان استاني مانع از انجام اين مهم شد

. وي اضافه كرد: هر باشگاهي سياستهاي خاص خود را دارد و تصميم نهايي را مدير يك باشگاه مي‌گيرد. مهنان عنوان مي كند: اگر حضور ما در ليگ برتر جودوي كشور قطعي شد نفراتي كه سال گذشته براي موفقيت تيم تلاش كردند را حفظ مي‌كنيم. به گفته وي يكي از افتخارات ما در سال گذشته اين بود كه90 درصد نيروهاي خود را از بازيكنان شركتي جذب كرديم و امسال هم ما حدود 80 درصد بازيكنان سال گذشته خود را حفظ مي‌كنيم و دست‌مان نسبت به سال گذشته بازتر است اگر چه سال پيش با بي قانوني سازمان ليگ در جايگاه دوم قرار گرفتيم.

 

سرمربي تيم جودوي خراسان شمالي اظهار مي كند: اكنون تمام بازيكنان درجه يك و ملي پوش استان در تيم‌ميزان هستند و اميدواريم در سال جديد بتوانيم با همكاري تيم ميزان اين روند رو به رشد را ادامه دهيم اگر مسؤولان خراسان شمالي به داد اين تيم برسند و در كنار موسسه ميزان براي ورزش نخست استان دل بسوزانند.

 

مهنان مي گويد: به هر حال وضعيت رو به افول مديريت ورزش استان و عدم حمايت مديران كلان استان از بدنه ورزش و حاميان ورزش موجب دلسردي اسپانسرها شده است؛ اين مسئله هم اكنون حضور جودوي استان در رقابتهاي ليگ كشوري در رده هاي نونهالان و نوجوانان و بزرگسالان را در هاله اي از ابهام قرار داده است اما اميدواريم با رايزني هاي انجام شده حضور اين موسسه در ورزش استان تداوم داشته باشد. افسوسي كه سهم مردم خراسان شمالي شد جودو در استان هاي سه گانه خراسان خصوصا خراسان شمالي همواره جايگاه رفيعي داشته و توانسته است در طول ساليان اخير در تمامي تيمهاي ملي نماينده شايسته اي داشته باشد، به هرحال اگر سوء مديريت ها و عدم حمايتها در ورزش اين استان نبود، شايد امروز اولين مدال المپيكي استان از اين رشته نصيبمان مي شد، افسوس كه اين گونه نشد.

نظرات

اولین نفری باشید که برای این مطلب نظر می دهید!

ثبت نظر جدید

سخن رئیس فدراسیون

سخن روز

  • رسول خدا (صلّی ‌‌الله‌ عليه‌ وآله): مدارا کردن با مردم نيمى از ایمان است و ملاطفت با آنان نيمى از زندگی.

پربازدیدترین اخبار

برنامه های پیش روی داخلی

برنامه های پیش روی خارجی